Doprava

Nejběžnější způsob dopravy do Thajska je letadlo. Let trvá cca 12 hodin a letadla z Evropy většinou přistávají na letišti hlavního města Thajska v Bangkoku. Thajsko má ještě další tři letiště Chiang Mai, Phuket a Hat Yai. Letenku není problém sehnat, nabízí je řada leteckých společností a to jak přímé, tak s přestupem. Ceny letenek si upravují jednotlivé letecké společnosti a ceny se taky liší podle ročního období.

Letadlové dopravy také můžete využít i při cestování po Thajsku. Místní letecké společnosti nabízejí lety, které spojují Bangkok s nejvýznamnějšími provinčními městy. Také letecké společnosti nabízejí lety z jednotlivých letišť do okolních zemí. Jednoznačně nejlépe uděláte, vyberete-li si z nabídky jakékoliv německé cestovní kanceláře, jelikož právě tyto společnosti se na tuto destinace uzce specializují.

Cestování po Thajsku není nikterak náročné a nabízí pestrý výběr. Existují zde drahé a luxusní dálkové klimatizované autobusy, ale i levné vlaky, které se pohybují krokem a jsou většinou přeplněné lidmi, zvířaty a pytli s rýží.

V Thajsku existují čtyři základní železniční tratě, které spojují Bangkok se všemi částmi země. Vlaky se pro cestování po zemi vyplatí, neboť jsou levné, pohodlné a bezpečné. Jejich nevýhodou je jejich časová nepřesnost. Může se vám stát, že na vlak budete čekat hodně dlouhou dobu. Pokud si připlatíte, můžete jet první třídou. Vozy jsou klimatizované, mají samostatné kupé a jídelní vůz. Naopak třetí třída nabízí jen dřevěné lavice a větráky. Pro cestování v noci se vyplatí si připlatit za místo v lůžkovém voze.

Mezi Bangkokem a většími městy v Thajsku existují přímé dálkové autobusové linky. Tyto autobusy jsou většinou dobře vybaveny, mají pohodlné sedačky, klimatizaci, toaletu i video. Na delší vzdálenost se vyplatí raději cestovat autobusem než vlakem. Autobusy jsou rychlejší a také lépe udržované. Při cestování klimatizovaným autobusem je dobré sebou mít teplejší oblečení. Když už mají klimatizaci, tak musí jet naplno.

Autobusem můžete cestovat i do malých města a vesnic. Tady již nečekejte klimatizaci. Často jsou přeplněné a během cesty mají mnoho zastávek. V místních autobusech je nepsané pravidlo, že zadní sedadla jsou vyhrazena mnichům, je dobré je nechat volná.

Ve větších městech existují městské autobusy, které jsou levné a jezdí dlouho do noci. Ale je důležité se ujistit, že vám řidič správně rozuměl a že vás doveze ne správné místo. Domluva je zde trochu náročnější.

K překonání krátké vzdálenosti se vyplatí použít taxi. Není problém taxi najít. Důležité je s řidičem smlouvat o ceně. Speciálním dopravním prostředkem Thajska jsou rikši tzv. tuk –tuky, což jsou motorové tříkolky se sedátkem za řidičem. Jejich výhodou je zejména nízká cena.

Ve větších turistických oblastech si k cestování můžete půjčit auto nebo motorku. I když má Thajsko jednu z nejhustších dopravních silničních sítí, tak silnice se zde nacházejí ve výborném stavu. Platí zde pravidla: na silnicích se jezdí vlevo, nejvyšší povolená rychlost ve městech 60 km/h a na dálnicích 80 km/h. Místní ale tyto pravidla moc nedodržují, většinou má přednost to auto, které je větší.

Ve zdejším provozu jsou nepraktičtější motorky, které podstatně urychlí dopravu v hustém městském provozu. Motorka zde patří k základnímu vybavení každé domácnosti.

Na zdejší turisticky navštěvované ostrovy se snadno dostanete trajektem. Trajekty využívají místní kanceláře i ke kratším výletům. Mezi malými ostrůvky jsou jedinou dopravou rybářské čluny, které ale nemají pevný jízdní řád. Většinou se vyplouvá tehdy, až se zaplní alespoň polovina míst v lodi.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 36°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 36°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.35 CZK

THBTHB = 0.65 CZK

USDUSD = 21.45 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist