Historie

První lidé na území dnešního Thajska přišli v období 40. let př.n.l. Postupně se zde od 9.stol.př.n.l. začalo rozvíjet zemědělství. V následujících staletích zde vznikají první říše. Okolo 5.stol.n.l. existují první zmínky o přítomnosti Thajců, kteří směřovali na území jižní Číny (dnešní provincie Sipsong Panna). Během 6.stol.n.l. vzniká říše Dvárátaví, která se nacházela na území dnešního středního Thajska a založili ji buddhističtí a hinduističtí misionáři, kteří pocházeli z Indie a Srí Lanky.

Kolem 7.století Thajci založili stát známý pod jménem Yonok, který se nacházel v regionu Chiang Saen. Zde později kolem 10. století dochází k rozšíření buddhismu Théraváda. K jeho rozšíření dochází díky vlivu království Dvárátaví. Díky rozšíření buddhismu dochází k sjednocení Thajců i s civilizací Mon. Koncem 12.století tak byla vytvořena nejsilnější populace na území Thajska, která byla pod nadvládou Khmérů.

Sukhothaiská říše (13.-15.stol.n.l.)

Hlavním sídlem Khmérů byla Lopburi neboli Syam. Syam byla první významná říše. Centrem říše bylo město Sukhothai. Velký rozkvět nabývá náboženský směr théraváda. Typické pro toto období je znázornění kráčejícího Buddhy.
Království Ayutthaya (14.-18.stol.n.l.)

V roce 1368 bylo založeno první hlavní město Ayutthaya, které založil král U Thong. Město bylo centrem říše pod stejným názvem. V té době se rozvíjelo hlavně vojenství, obchod a kultura. Říše zaniká roku 1767, kdy je vypleněno hlavní město Ayutthaya Barmánci.

Barmská říše a říše Lanna (13.-19.stol.n.l.)

Současně s historií Suktothai a Ayutthaye se na severu odvíjí historie království Lanna. Jeho hlavním městem bylo Chiang Mai. V roce 1557 je království Lanna dobyto Barmou a v jeho područí zůstává až do konce 18.století, kdy byli vyhnáni ze země.

Rattanakosinské období a dynastie Chakri (od 18.stol.n.l.)

Po dobytí města Ayutthaye Barmánci založili nové hlavní město v Thon Buri. Kvůli lepší obranné pozici v roce 1782 hlavní město přestěhovali do oblasti dnešního Bangkoku. Tehdejší generál Taksin byl svržen a vlády se ujímá vojenský velitel Chao Phraya Chakri, který byl později korunován jako Ráma I. V roce 1851 jeho nástupce král Mongkut Thajsko otevírá zahraničnímu vlivu a obchodu.


Současné dějiny

Za 1.světové války Thajsko bojovalo na straně spojenců. V zemi byl zpochybňován systém rozdělení moce ve státě, a tak se v roce 1932 klidnou revolucí mění Thajsko na konstituční monarchii. V roce 1939 se dosavadní název Siam mění na dnešní Thajsko. V období 2. světové války bylo Thajsko okupováno Japonskem, se kterým nakonec uzavřelo spojenectví. Období po 2.světové válce je protknuto řadou vojenských a politických převratů. Klid v zemi nastolil současný král Bhumibol – Ráma IX, který zde vládne od roku 1946. V roce 1992 se zde konaly demokratické volby.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 36°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 36°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.35 CZK

THBTHB = 0.65 CZK

USDUSD = 21.45 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist